Buckland Logo
RM of Buckland No. 491

RM Appointments & Committees

Published on

RM Appointments & Committees, 2021

Deputy Reeve Bill Hayes
Administrator Cori Sarginson
Assistant Administrator Emma Stark
Director of Planning & Development Jason Kaptein
OH&S Councillor Representative Melinda Lavoie
OH&S Employee Representatives Gary Nolan & Kendra Bartley
PA District Planning Commission Don Fyrk & Bob From
PA District Development Appeals Board Denton Yeo (Joint Appointment) Carl Leia, & Bob Tuck
Class 1, 11 and 111 Building Inspector Chris Gates, BuildTech
Auditors MNP LLP
Solicitor Lawrence J. Zatlyn
Fire Chief Gary Shrader
Buckland Co-op Volunteer Firefighters – Councillor Rep. Melinda Lavoie
Buckland Co-op Volunteer Firefighters – Alternate Jason Zalewski
Road & Equipment Bill Hayes & Orest Romanchuk  (2021/2022)
EMO Mutual Aid Kendra Bartley
EMO Coordinator Kendra Bartley
Board of Revision Gord Krismer & Associates Ltd.
Bylaw Enforcement Officer Dean McLeod
Pest Control Officer (Rats ONLY) Allen McKay
Weed Inspector Barry Swanson
Pound keeper Darren Byers
ADD Board Arthur Brandolino
HBRA Arthur Brandolino
APAS Jason Zalewski
Wapiti Regional Library Melinda Lavoie
Recreation Board Councillor Melinda Lavoie
Recreation Board Reps:
     Div 1 Orest Romanchuk
     Div 2 Bob From
     Div 3 Trena Preston
     Div 4 Melinda Lavoie
     Div 5 Beryl Eros
     Div 6 Don Lavoie
Regional Waste Management Orest Romanchuk
PA Rural Water Board Don Fyrk, Bill Hayes & Arthur Brandolino
Community Futures Municipal Representative Teresa Hanson
Shared Services Committee Don Fyrk & Bill Hayes
North Central Transportation Planning Committee Arthur Brandolino & Orest Romanchuk
NRRC – Councillor Rep. Jason Zalewski
Beavers & Drainage Arthur Brandolino
Rio Tinto / Star Diamond Orest Romanchuk
Gravel Committee Don Fyrk, Orest Romanchuk, Arthur Brandolino
Parkland Association of Rural Municipalities Don Fyrk
Club Root Surveyor Chelsea Baraniecki
Whistleblower Designate Jason Zalewski
Whistleblower Alternative Designate Don Fyrk